"Büyük Ekonomiler" Borç Batağında

Turkiye’nin borç konusu üzerinden Türkiye’yi güçsüzleştirme çabalarinin gerçeği yansıtmadığını; rakamlarin Turkiye’nin lehinde oldugunu anlatan bir önceki yazima burada da görsel animasyonlarla devam etmek istiyorum; bir önceki yazi icin bakiniz; https://tuncaytezel.com/turkiye-dunyanin-en-dusuk-borclu-ulkelerinden-biridir/

Bu yazımızda ise kısaca, Turkiye’nin, Dünyanin özellikle batisinda kalan ekonomik gelişimini tamamlamış olarak kabul edilen ülkelere oranla borç açısından çok daha iyi durumda olduğunu gorsel delillerle ispatlayacağiz.

Önceki yazımızdan kısa bir hatırlatma ile başlayalım,

Bir ülkede kamu kesiminin borç stoku denildiği zaman, o ülkenin kamu kesiminde yer alan KİT’ler dışındaki birimlerin iç ve dış borçlarının toplam miktarı anlaşılır. Kamu kesimi borç yükü ise, kamu kesimi borç stokunun o dönemdeki Gayri Safi Yıllık Hasılaya (GSYH)’ya oranı demektir.

Yani bakılması gereken borcunuzun büyüklüğü değil, toplam borcunuzun Ülke olarak elde ettiğiniz yıllık gelirinize oranıdır.

Yaklaşık 350 milyar Kamu borcu ve 1 trilyon dolar Gayrısafi milli hasılası ile ülkemiz 2013 sonu itibari ile %35 lik bir borç oranına sahiptir. Bu oranla ekonomimiz, Avrupa’nın en düşük oranlarından birine sahip olduğu gibi dünyadaki zordaki “büyük ekonomilerin” çoğundan da daha iyi durumdadır.

Önce borçların meblalarının büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, rakamların daha iyi zihinde canlandırılması için Milyar dolar ne demek onu görelim.

Aşağıdaki resimdeki tirda 2 milyar dolar var; tirin önündeki paletler ise yllık faizi gosteriyor; şimdi bu göstergeyi bazi ülkelerin borçlarını açıklamakta baz olarak kullanacağız.

Global Financial Crisis: A World in Debt

Rusya ile başlayalim; Rusya bundan sonraki örnekler icinde ehven-i şer durumunda; nitekim 45 Milyar dolarlık borcunun altinda ezilmiyor çünkü petrol ve gaz rezervleri buna izin vermiyor. Ülkenin bu sebeple gelir akışı yüksek ama Rusya mali göstergeler üretmek açısından, uluslararasi sisteme entegre olamaması ve ülkedeki yolsuzluk oranı yüksekliği sebebiyle faiz orani açısından kötü bir borçlanıcı.

Global Financial Crisis: A World in Debt

Kanada her ne kadar İranlı ve doğulu göçmenlerin gözdesi olan bir refah ülkesi olarak bilinse de ülkenin borç göstergeleri Türkiye’nin  göstergeleri ile çok yakın; Kanada’nın borcu 535 milyar dolar. Ekonomisi ise 1.5 trilyon dolar. Yani borç oranı Türkiye ile aynı; %35.

Sadece bu örnek dahi Kanada’nın refah ülkesi olarak gösterilirken ayni oranlara sahip Türkiye’nin tehlikeli gösterilmeye çalışılmasında politik bir oyun olduğunun anlaşılması açısından okuyucular için yeterli olsa gerek.

Kanada’nın borcu görsel olarak aşağıda;

Global Financial Crisis: A World in Debt

Turkiyenin yaklaşık 350 milyar dolarlık toplam borcu için yüksek diyenler için daha çarpıcı bir örnek; Çin. Borcu 1 Trilyon dolar ama ekonomisi 5 trilyon dolar ; borç oranı sadece %18. Çin günümüzde doğunun en sağlam ekonomilerinden kabul ediliyor.

Yine görmüş oluyoruz ki, reel borç ancak ekonomi büyüklüğüne ve borç oranı yüzdesine göre bir anlam kazanıyor. Tabi bu yorumlar, Türkiye için çalışmıyor; ancak Turkiyenin aleyhine çalışıyor.

Çin’in görsel borcu aşağıdaki animasyonda görülmekte:

Global Financial Crisis: A World in Debt

Devam ediyoruz; sıra Güney Amerika ekonomilerinde. Brezilya, Latin ülkelerinin yükselen yıldızı olarak kabul ediliyor; Borç oranı Türkiye ile yaklaşık ayni; %40 . Borcu, Türkiye’nin yaklaşık 3 kati, 1 trilyon ancak ekonomisi 2.5 trilyon dolar. Bu da Brezilya’yı başarılı bir ekonomi yapıyor; buna rağmen Türkiye için ise yorumlar malum.

Global Financial Crisis: A World in Debt

Daha kotu durumda olan ekonomilerin başında Hindistan var; Borç oranı %71. Ekonomisinin büyük olması borç oranını iyi düzeylere indiremiyor ve bu nedenle istikrarsız bir ekonomi olarak tanımlanıyor.

Global Financial Crisis: A World in Debt

Bundan sonra sayacağımız ülkeler dünyada yıldız olarak tanımlananlar. Ancak ekonomik göstergeler bu balon ekonomiler için farklı bir analiz getiriyor; bu zordaki ekonomilerin başında İngiltere geliyor.

Gayrısafi milli hasılası 2.5 trilyon dolar olan bir ekonomi ancak buna karşılık 1.6 trilyon dolar borcu var ve borç oranı %76

İngiltere’deki esas çılgın borç ise özel sektörün ve halkın! Toplam özel ve Kamu borçları tam bir felaket; 9 trilyon dolar; yani Ülkenin toplam borcu GSMH’nın 3.5 kati. Amerika’dan sonra  borç oranı açısından en kötü durumda ekonomi.

Bu durum İngiltere’nin Irak’ın işgalinde neden Amerika’nın jandarmalığına  aniden soyunduğunu açıklıyor. Daha önce Fransızların elinde olan Petrol anlaşmalarını lağvedip ,içinde olduğu borcu şişirilmiş ham petrol fiyatları ile hafifletmek İngilizlerin esas amacı.

Global Financial Crisis: A World in Debt

Kibirlerinin nereden kaynaklandığını bilinmeyen ve esasen İngilizleri hic sevmeyen Fransızlar için ise durum İngilizlerden daha vahim ; borç oranı %84. Toplam borç Eiffel kulesinden bile daha yüksek

Global Financial Crisis: A World in Debt

Havali İtalyanlar için ise durum içler acısı; borç oranı %120 Koca bir sene hiçbir sey için harcama yapmasalar ve tüm kazandıklarını borç ödemek için kullansalar dahi yine de borçlarını kapatamıyorlar.

İşin en ilginç tarafı ise İtalyan’ların borç oranları Türkiye’nin 3 katindan fazla ama faiz oranları Türkiye’den düşük !!

Global Financial Crisis: A World in Debt

Güçlü ekonomi  yaftası yapıştırılmış Avrupa’nın demir adamı Almanya bile Yunanistan’a akıl vereceğine kendisine bakmalı. Borç oranı %80; kuralını kendisinin AB ye dikte ettirdiği üye ülkelerin yakalaması beklenen %60 borç oranı rasyosundan çok daha yüksek.

Dünya’nın en çok makine ihraç eden ülkesi olmasına rağmen borç oranı daha iyiye gidemiyor ve hala istenilen büyümeyi yakalayamamış durumda. Bu arada beğenilmeyen Turkiyenin büyüme oranları, global krizin başladığı 2008 den bu yana,  Dünya sıralamasına her zaman en hızlı büyüyen  ilk 5 ekonomisi  içinde yer alıyor. Kriz teğet geçti mi geçmedi mi bir de burdan bakın!

Global Financial Crisis: A World in Debt

Evet sıra dünyanın starına geldi ; ABD 48 trilyon dolarlık toplam borcuyla ve yaklaşık %300 borç oranı ile dünyanın gerçek bir  borç starı. ABD Tüm dünyanın mal ve hizmetlerinin gelirlerini 2 sene boyunca ele geçirse dahi tüm borcunu ödeyemiyor.

Hülasası ; tüm bu ekonomisi batak büyük abilerin borçlarını (en azından) çevirebilmeleri için (ödemeleri demiyorum), demokrasi kisvesi altında bir takım el değmemiş nakit ve nakite yakın kaynakları elde etmeleri gerekiyor. İşte size Irak savaşının başlıca sebebi ; ayni şey Libya’daki İtalya ve Fransa savaşı için de geçerli…

Türkiye ise son 10 yıldaki çalışkanlığı ve yükselen ihracat oranları ile kendisinin bu borç  cenderesinden  çıkarabilmiş yegane örnek. Doğunun yıldızı, olumsuzluklarla dolu doğunun başarılı örneği, zorda kalan milletlerin hami adayı, İşlerin nasıl düze çıkarılabileceğini gösterebilecek bir ağabey. Hal böyle iken, Hollywood pompalamalarıyla yegane örnek olarak kendisini sunan Bati’nin yeni bir ağabeye izin vermesi beklenebilir mi?

Dünya politikasındaki yeni stratejiler, yukarıda bahsi geçen ülkeler için bir ölüm kalım savaşı adeta; aksi halde freni patlamış ekonomilerini normal ticari yollarla düze çıkarmaları imkânsız. Türkiye de bu büyük mastır planda ve düşünce kontrolü oyunu içinde kendi payına düşen yaftalamaları alıyor.

Ama umuyoruz ki 2023 hedefleri Dünya ekonomi arenasında Türkiye’yi istenilen lige çıkaracaktır.

Son Söz: Rakamlar yalan söylemez.

https://twitter.com/T_Tezel

One response to “"Büyük Ekonomiler" Borç Batağında

  1. Merhabalar Tuncay bey.
    Bir sorum olacak. Ülkelerin bu kadar borçları varsa muhakkak bu borçların alacaklısıda vardır. Kimdir bu alacaklılar. Sakın faiz lobisi, yahudi lobisi olmasın. Eğer öyle ise bu lobiler kendilerine yeni bir dünya kuracak kadar paraları var demektir.
    Saygılarımla

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s